Endüstriyel Gaz Sistemleri PSA Teknolojisi

PSA Nedir?

PSA "pressure swing adsorption" yani "basınç salınım adsorpsiyon" teknolojisidir.

About us

Pneumatech nitrojen ve oksijen jeneratörleri PSA teknolojisini kullanan sistemlerdir. PSA prosesi bir grup prosesidir çünkü emici yatağın periyodik desorpsiyon yapması gerekir. Bu nedenle PSA sistemlerinde çalışmanın devamlılığını sağlamak için genellikle iki emici depo bulunur. Depolardan biri havadaki istenmeyen bileşenleri emerek üretim yaparken (N₂-O₂), diğer depo atmosfere basınç boşaltma işlemiyle rejenere edilir. Emici depo doygunluğa yaklaşırken bir dizi valf işlevleri hızlı şekilde değiştirir.

Bu sistemlerde adsorpsiyon yapan malzeme oksijen jeneratörü için zeolit, nitrojen jeneratörü için ise karbon moleküler elektir.

Nitrojen jeneratörlerinde, moleküler boyut farklılığı nedeni ile oksijen molekülleri moleküler elek tarafından yakalanırken, nitrojen moleküllerinin geçişine izin verilir.

Oksijen jeneratörlerinde ise durum tam tersi yönde çalışır: Oksijen molekülleri elekten geçerken nitrojen molekülleri zeolit tarafından yakalanır. Yenilenme esnasında, elek temizlenir ve tekrar kullanıma hazır hale gelir.

Neden PSA Teknolijisi?

PSA Teknolojisi    N295-99,999%

Avantajları

İstenilen oranda saflık ayarlayabilme

Oksijen/nitrojen kayıplarının önüne geçebilme

İlk yatırım maliyetini kısa sürede amorti edebilme (kullanım miktarına göre 1 ila 2 yıl arasında tüm sistemi amorti etme)

İstediğiniz anda istediğiniz saflık ve basınçta 7/24 yerinde kesintisiz gaz üretimi

Likit Tüp    N299,999%

Dezavantajları

Tüplerdeki sabit saflık oranı, ihtiyacınızdan daha saf gaz kullanmak zorunda kalma

Likit tüplerde gaz kayıpları

Satın alma giderlerinde artış

Teslimat sıkıntılarından kaynaklı iş kayıpları

Likit tüp taşıma esnasında meydana gelebilecek potansiyel iş kazaları

Kullanım Alanları